Przejdź do treści Mapa serwisu Deklaracja dotycząca dostępności stron Akces Lab

Jesteś tutaj: Strona główna > Oferta > Szkolenia

Nasze szkolenia z WCAG 2.0

Tworzenie stron internetowych jest rzemiosłem jak każde inne. Istnieją specyfikacje i zasady, które powinny być uwzględniane w procesie tworzenia stron internetowych. Zasady te nie są jednak sumiennie stosowane przez większość twórców stron internetowych. Konsekwencją jest to, że powstają strony niedostępne lub bardzo trudne w użyciu dla osób niepełnosprawnych.

Prawie wszystkie poważne serwisy internetowe zawierają podstawowe błędy dostępności. Zmiana tej sytuacji może dokonać się przede wszystkim dzięki dobrej woli i zaangażowaniu firm czy techników tworzących serwisy internetowe, gdyż najważniejsze elementy są zwykle ukryte w kodzie i algorytmach.

Spółdzielnia Socjalna Akces Lab poprzez swoje szkolenia zmienia postrzeganie tych kwestii. Uczestnicy otrzymają kompleksowe informacje, materiały i wskazówki, które pozwolą na wdrażanie odpowiednich procedur i zasad.

Cel szkoleń

Szkolenia zostaną skonstruowane w taki sposób, aby skutecznie i jednoznacznie zachęcić decydentów i szefów zespołów programistycznych do tworzenia stron internetowych dostępnych dla osób niepełnosprawnych. W trakcie nauki wskazujemy nie tylko walory etyczne tworzenia dostępnych stron, ale także argumenty biznesowe.

Celem szkolenia jest przekonanie słuchaczy o tym, że wysiłek jaki podejmą by polepszyć jakość tworzonych serwisów zwróci się zarówno w aspekcie etycznym jak i – być może bardziej dla podmiotów gospodarczych przekonującym – aspekcie finansowym. Dodatkowo uczestnicy uzyskają informacje o ramach prawnych dostępności w Polsce i w Unii Europejskiej.

W trakcie wykładów i warsztatów uczestnicy zyskają przekonanie o słuszności m.in. następujących twierdzeń:

  1. Warto i należy tworzyć serwisy zgodnie z zasadami i z myślą o dostępności dla osób niepełnosprawnych.
  2. Dostępny serwis lepiej pozycjonuje się w wyszukiwarkach oraz jest bardziej użyteczny, co przekłada się na wymierne korzyści biznesowe.
  3. Budowanie dostępnych stron internetowych nie generuje w większości przypadków dodatkowych kosztów. Wystarczy, by projektanci i programiści nauczyli się zasad i przestawili sposób myślenia.
  4. Dostępne serwisy, nie są mniej multimedialne, atrakcyjne wizualnie ani mniej nowoczesne. Dostępność nie ogranicza kreatywności.
  5. Serwisy tworzone z uwzględnieniem zasad wpływających na dostępność, są zwykle wygodniejsze w obsłudze (user experience).

Specjalistom Akces Lab zaufali i nie żałowali:

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Kultury Wrocław Zachód, Muzeum Historii Żydów Polskich, ENEA, Home.pl, Warszawskie metro, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Rządowe Centrum Legislacji, Ministerstwo Finansów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Środowiska, RadioNakanapie.fm, Poczta Polska, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Raiffeisen Bank, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Urząd Miasta w Bielsku Białej, Mazowiecki Instytut Kultury Ośrodek Pomocy Społęcznej w Dębicy