Przejdź do treści Mapa serwisu Deklaracja dotycząca dostępności stron Akces Lab

Strony specjalne "dla niepełnosprawnych"

Kopia ekranu ukazująca stronę wyszukiwarki Google o odwróconym kontraście, na której umieszczony jest symbol osoby niepełnosprawnej i znak zapytania.

Serwisy internetowe nie potrzebują ŻADNYCH specjalnych usprawnień, by były dostępne dla użytkowników niepełnosprawnych. Wystarczy, by były zgodne z zasadami WCAG 2.0.

W niektórych serwisach spotyka się alternatywne wersje kolorystyczne. Zdarza się, że serwis, stworzony w jasnej kolorystyce ma możliwość przełączenia do wersji „negatywowej”, czyli takiej, w której większość kolorów zmienia się na „odwrotny”. Tło serwisu staje się ciemne, a teksty mają w tej wersji jasne kolory.

Tę wersję mogą ewentualnie docenić słabowidzący czy osoby, które mają np. zmęczony wzrok, lub czytające w nocy, w ciemnym pomieszczeniu. Dodatkowa wersja kolorystyczna może być atutem. Trzeba jednak wspomnieć o problemach z nią związanych, a są one konsekwencją często słabej jakości wykonania tego udogodnienia.

  • Niedopracowanie — nie wszystkie teksty w alternatywnej wersji kolorystycznej mają prawidłowy kontrast. Często odnośniki, które w wersji normalnej mają dobry kontrast tekstu do tła, w wersji negatywowej są słabo widoczne.
  • Przyciski do wersji alternatywnej są ukryte (trudno je znaleźć), a negatyw nie utrzymuje się ze strony na stronę.
  • W wersji negatywowej brak przycisku powrotu do pierwotnej kolorystyki.
  • Pojedynczy schemat kolorystyczny może być pomocny co najwyżej dla niewielkiej liczby osób niedowidzących. W tej grupie, istnieje ogromne zróżnicowanie w sposobie widzenia kolorów oraz preferencjach kolorystycznych.

Czy stosować alternatywną wersję kolorystyczną?

MOŻNA, jednak musi ona spełniać wytyczne dostępności. W praktyce trudno spotkać alternatywną wersję kolorystyczną, która nie zawierałaby podstawowych błędów. Warto zadbać zatem o to, by serwis w alternatywnej kolorystyce był bezbłędny.

Czy alternatywna wersja kolorystyczna jest konieczna dla dostępności?

Nie. Jest co najwyżej użytecznym dodatkiem. Konieczna jest weryfikacja dostępności alternatywnej wersji kolorystycznej. Należy pamiętać, że osoby słabowidzące korzystające z komputera zazwyczaj mają na stałe ustawiony schemat kolorów i w tym przypadku wersja o zmienionej kolorystyce jest im całkowicie niepotrzebna. Natomiast niezbędne jest, by wersja podstawowa strony spełniała wszystkie wymagania dostępności tak, aby wyświetlała się poprawnie w każdym schemacie kolorystycznym.

Specjalistom Akces Lab zaufali i nie żałowali:

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Kultury Wrocław Zachód, Muzeum Historii Żydów Polskich, ENEA, Home.pl, Warszawskie metro, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Rządowe Centrum Legislacji, Ministerstwo Finansów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Środowiska, RadioNakanapie.fm, Poczta Polska, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Raiffeisen Bank, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Urząd Miasta w Bielsku Białej, Mazowiecki Instytut Kultury Ośrodek Pomocy Społęcznej w Dębicy